kannabinoidy

Kannabinoidy – czym są i gdzie je znaleźć?

Kannabinoidy już od pewnego czasu cieszą się dużym zainteresowaniem. Z czym dokładnie mamy do czynienia? Czym są kannabinoidy? Gdzie możemy je znaleźć? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule, więc zajrzyj do niego koniecznie!

Kannabinoidy – czym są?

Kannabinoidy to naturalne substancje chemiczne, które występują w roślinach, w szczególności w konopiach siewnych oraz w konopiach indyjskich. Jak do tej pory potwierdzono obecność ponad 100 różnych kannabinoidów, z czego większość, bo około 80 pochodzi właśnie z konopi.

Kanaboidy w większości przypadków pozbawione są wszelkich właściwości psychoaktywnych, a niektóre nawet wykazuje działanie prozdrowotne, co oznacza, że ich stosowanie może przynieść dla naszego zdrowia wiele korzyści. Psychoaktywność wykazują w zasadzie dwa kanaboidy: THC i Delta-8 THC.

Dzieje się tak, ponieważ kannabinoidy wchodzą w interakcje z receptorami w układzie endokannabinoidowym. Układ  endokannabinoidowy odgrywa funkcję regulującą w ciele oraz pomaga organizmowi zachować stan homeostazy. Homeostaza, o której dużo dowiesz się klikając tu, to najprościej mówiąc stan biologicznej równowagi. Potrzebuje jej nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. To jednak nie wszystko, ponieważ układ endokannabinoidowy odgrywa ważną rolę w regulacji układu hormonalnego oraz metabolizmu. 

Ze względu na pochodzenie kannabinoidy dzielimy na:

  • fitokannabinoidy – produkowane przez rośliny. Występują w postaci alkaloidów u niektórych roślin i są produkowane w tzw. gruczołach włośnikowych, które znajdują się w prawie całej nadziemnej części rośliny. Najwyższe ich stężenie występuje w żeńskim kwiatostanie konopi (ok. 25% całości). Do najbardziej znanych fitokannabinoidów konopi należą: CBD i THC, a także THCV, CBN, czy CBG.
  • endokannabinoidy – wytwarzane naturalnie w organizmie ludzkim i zwierzęcym. Współuczestniczą w regulacji wielu procesów fizjologicznych i poznawczych, które zachodzą w naszym organizmie, w tym np. płodności, odczuwaniu bólu, apetytu, nastroju, czy nawet pamięć.  Najbardziej znanym endokannabinoidem jest anandamid.
  • syntetyczne kannabinoidy – to związki wytwarzane w laboratorium, które powstają w wyniku złożonych procesów chemicznych. Pierwotnie  wytwarzano je w celu lepszego przebadania fitokannabinodiów. Jednak obecnie wszystko się zmieniło i można je spotkać w wielu preparatach i medykamentach, gdzie stosowane są zamiennie za kannabinoidy roślinne. Należy jednak wiedzieć, że nie są one tak samo efektywne jak naturalne kannabinoidy, a poza tym nieodpowiednio stosowane mogą powodować skutki uboczne np. stany lękowe.

THC i Delta 8 THC – psychoaktywne i zakazane

Które kannaboidy są psychoaktywne? Na chwilę obecną mówi się przede wszystkim o psychoaktywności THC czyli Delat-9 Tetrahydrokannabinolu oraz Delta 8 THC czyli Delta-8 Tetrahydrokannabinolu.

THC znajduje się na liście substancji zakazanych, traktowanych jako narkotyczne związki chemiczne. Jest to związek ściśle regulowany w zasadzie wszystkich zastosowaniach.

Legalne konopie siewne w Polsce mogą zawierać jedynie 0,2% THC.

Z kolei Delta 8 THC nie jest jeszcze ograniczane. Niewykluczone, że to się zmieni jeśli psychoaktywne, odurzające działanie tego kannabinoidu zostanie jednoznacznie potwierdzone w badaniach naukowych.

Kannabinoidy – gdzie je znaleźć?

Kannabinoidy można znaleźć w wielu różnych roślinach. Podstawowym ich źródłem jest oczywiście wcześniej wspomniana konopia, a więc również produkty konopne. Jeśli zdecydujemy się na ich wypróbowanie, to warto rozważyć zakup suszu CBD, czy też olejków CBD.

Z konopii aktualnie produkowane są również kremy, maści, a nawet żywność, czy kapsułki CBD. Sięgając po nie można w naturalny sposób dostarczyć do swojego organizmu kannabinoidy, które pozytywnie wpływają na wiele różnych funkcji organizmu np. na sen

To jednak nie wszystko, ponieważ kannabinoidy zawiera również wątrobowiec, który dostępny jest w postaci suszonego ziela. Znany jako jeżówka. Można je znaleźć pod postacią olejku i tabletek.

Kannabinoidów nie brakuje również w kocance, a najwięcej korzyści przyniesie nam sięgnięcie po olejek eteryczny z kocanki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *