flawonoidy właściwości działanie

Czym są flawonoidy i gdzie można je znaleźć?

Nie od dziś mówi się, że flawonoidy powinny być obecne w codziennej diecie każdego z nas, ponieważ niosą ze sobą wiele prozdrowotnych właściwości. Tylko czym właściwie są flawonoidy? Czy cbd olej z konopi zawiera bioflawonoidy? Gdzie możemy je znaleźć? Odpowiadamy!

Flawonoidy – co to jest, jakie mają właściwości i działanie

Flawonoidy nazywane również bioflawonoidami to naturalne związki roślinne, które występują w liściach, kwiatach, nasionach oraz owocach roślin.

Zarówno flawony jak i flawonoidy nadają kolor warzywom i owocom. Ich zadaniem jest także ochrona roślin przed owadami, grzybami, czy nawet wpływem promieniowania ultrafioletowego. To jednak nie wszystko, ponieważ flawonoidy są niezwykle ważne też dla ludzkiego organizmu – działają detoksykująco, przeciwzapalnie oraz przeciwnowotworowo.

Dlatego zaleca się, aby nasza dieta była bardzo bogata w te związki i warto tego dopilnować, bo dzięki nim można cieszyć się dobrym zdrowiem.

Flawonoidy – gdzie można je znaleźć?

Podstawowym źródłem flawonoidów są świeże owoce oraz warzywa, głównie te o barwie czerwonej oraz fioletowej. Oznacza to, że flawonoidy znajdziemy w aronii, jagodach, jeżynach, porzeczce czerwonej, winogronie, papryce czerwonej, w pomidorach, czy nawet w grejpfrutach. Na tym jednak nie koniec, ponieważ duże ilości flawonoidów znaleźć można również w brokułach, szczawiu, świeżych kaparach, czy nasionach roślin strączkowych, w szczególności mowa o soi, czy ciecierzycy.

Spore ilości flawonoidów znajdziemy także w gotowanym bobie, czerwonej kapuście, świeżej żurawinie, rukoli, rzodkiewce, cebuli oraz owocach cytrusowych.

Bogatym źródłem tych substancji są też inne artykuły spożywcze. Które? Na przykład kasza gryczana, oliwa z oliwek, czy czerwone wino. Pod dostatkiem znajdziesz ich w przyprawach, w tym na przykład w suszonym oregano oraz suszonej pietruszce.

Innymi źródłami flawonoidów są zioła. Najwięcej ich znajdziemy w rumianku, lukrecji, czy miłorzębie japońskim, więc pijąc z nich napary, również możemy dostarczyć organizmowi tych naturalnych przeciwutleniaczy.

Gdzie jeszcze można znaleźć bioflawonoidy?

Dobrym źródłem bioflawonoidów mogą okazać się także różnego rodzaju herbaty – od białej, po zieloną, czy czarną. Alternatywnym źródłem tych substancji jest również kakao, gdzie pod dostatkiem tych związków w ziarnach kakaowca. Sięgając po kawę, czy gorzką czekoladę również możemy dostarczyć organizmowi flawonoidów. Herbata konopna też zawiera ich całkiem sporo i to w otoczeniu konopnych kannabinoidów.

Obecność tych związków potwierdzono również w miodach, w szczególności odnotowana wysoką zawartość kwercetyny,  hesperydyny, luteoliny, czy apigeniny. Choć miody nie stanowią tak dobrego źródła  bioflawonoidów, jak owoce i warzywa, to osoby, które po niego sięgają regularnie, mogą uzupełnić przeciwutleniacze w naturalny sposób. Wybierając dla siebie miody, warto brać pod uwagę miód akacjowy, ponieważ ma bardzo duże stężenie luteoliny oraz kemferolu. Innym, również wartym uwagi miodem jest wrzosowy. Miód wrzosow zawiera pod dostatkiem kwercetyny oraz apigeniny.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ cennych źródłem flawonoidów są również konopie, a dokładniej mówią ich kwiaty oraz liście. Pod dostatkiem jest ich w oleju CBD, szczególnie w tym o 10% stężeniu. Zgodnie z tym, co udało ustalić się ekspertom,  związki flawonoidowe mogą stanowić nawet do 2,5% suchej masy konopi.

Źródła:
https://www.purehemp.pl/baza-wiedzy/ – świetny sklep internetowy z bogatą, rzetelną i przede wszystkim ciekawie podaną wiedzą na temat konopi a także flawonoidów / bioflawonoidów i flawonów.